6. klassi õppekäik Leiburisse ja trükikotta Printall 03. juuni Andrus Peetson

24. mail 2024 käisid 6. klassi õpilased õppekäigul Leiburis ja trükikojas Printall.

Leiburis oli avastus see, millise tõsidusega võetakse toitlustusettevõttes turvameetmeid, et leiva sisse ei satuks midagi, mis sinna sattuma ei pea. Turvaväravas pidime eemaldama kõik sõrmused, ketid, kellad, isegi kõrvarõngad. Kõik külastajad pidid riietuma kitlitesse, panema mütsid ja kilesussid. Tsehhi läbides nägime, kuidas hoitakse toorainet, kuidas valmistatakse tainast, kuidas leib läbib oma teekonda pätsi vormimisest kuni pakendamiseni. Enamus tööd tegid ära masinad ja automaatika, aga inimesed olid liinide ääres ikkagi vajalikud, et teha veel viimane kontroll ja teha ära see, mis võib masinal märkamata jääda. Leiba ja saia küpsetatakse ööpäev läbi ning esimesed kaubaautod sõidavad värske leivaga poodidesse juba kell 3 hommikul. Leiburi toodangut müüakse ka paljudes välisriikides.

Trükikojas Printall ringkäiku tehes saime teada, kui suured on selle trükikoja toodangu mahud. Paberi laos nägime virnade viisi paberi rulle, mis kaalusid 1000 kg ning lahtiharutatuna ulatuksid Tallinnast Pärnu-Jaagupini so üle 100 km. Aastas kulutab trükikoda toodanguks 150 000  tonni paberit ning toodangu tellimused tulevad üle maailma, isegi Aafrikast. Põnev oli näha trükiplaati, trükimasina töötamise kiirust ja suurust, roboteid ja automaatikat tootmisliinidel ja teada saada seda, et kõike kontrollib ikkagi inimene.  Ettevõttes oli mõeldud ka rohelisele energiale, terve ettevõtte katus oli kaetud päikesepaneelidega.

Suur tänu huvitava päeva ja võimaluse eest!

6. klassi õpilased ning õpetajad Signe ja Virve.

Suur tänu huvitava päeva ja võimaluse eest!

6. klassi õpilased ning õpetajad Signe ja Virve.