Digikoristusnädala 4. päev: Anna katkisele ja kasutule digiseadmele uus elu 25. jaanuar Andrus Peetson

Vaata, kas sul või su perel on koju seisma jäänud mõni katkine digiseade. Vii need kogumispunkti, et väärtuslikud materjalid taas ringlusesse anda.

Otsi sahtlitest üles enda pere seisma jäänud vanad või katkised telefonid, tahvelarvutid, sülearvutid või lauaarvuti osad. Vaata näiteks www.kuhuviia.ee, kuhu need toimetada ning vii ära nädala lõpuks. Kasutatud seadmeid võtavad tasuta vastu jäätmejaamad, sideoperaatorite esindused ja väikeelektroonika kogumiskastid kaubanduskeskustes. Telia esindused võtavad vastu kõiki vanu nutiseadmeid. Rohejahi kampaania raames võtab Kuusakoski lasteaedadelt ja koolidelt vanaelektroonikat vastu ja loosib toojate vahel auhindu. Mine seadet ära viima näiteks jalutuskäigul või autoga muid asjatoimetusi tehes. Ära unusta vanast töötavast seadmest andmeid kopeerida ning eemaldada seotud kasutajakontod.
Telefonide ja arvutite tootmiseks vajalike materjalide, näiteks haruldaste metallide kaevandamine ja töötlemine on väga suure keskkonnamõjuga. Seda kahju aitab vähendada nende materjalide eraldamine katkistest seadmetest ja taaskasutamine.

Kas teadsid?

Nutitelefoni elutsükli mõjust on 80% seotud selle tootmisega, samas saab enamuse materjalidest uuesti kasutusse võtta. Nutiseadmete tootmiseks kaevandatakse keskkonnareostuse hinnaga kuni 60 erinevat metalli, sealhulgas haruldasi muldmetalle, mida kasutatakse telefoni ja arvuti peaaegu kõigis osades. Paljud elektroonikatoodete materjalidest on taaskasutatavad, aga samas ka mürgised, seepärast ei tasuks telefone ja arvuteid olmeprügisse visata ega koju seisma jätta. Maailmas toodetakse üle 1 miljardi nutitelefoni aastas, nii et nende jaoks kaevandatav tooraine omab suurt keskkonnamõju.

Kas teadsid?