GLOBE retk Matsiranda ja Audru poldrile 08. aprill Andrus Peetson

8. aprillil toimus GLOBE retk Matsiranda ja Audru poldrile. Retke eesmärk on kaasata meie kooli Ukraina õpilasi looduse avastamisse ja tutvustada õpilastele GLOBE tegemisi lähemalt. Retkel tutvustasime osalejatele GLOBE kui organisatsiooni tegevust üldiselt ning arutlesime selle lühendi tähenduse üle. Kõigile teistele teadmiseks GLOBE tähendab Global Learning and Observations to Benefit the Environment. See on ülemaailmne haridus-ja teadusprogramm, mis annab õpilastele võimaluse praktilisel teel panustada teadusesse ning mõista paremini Maad kui süsteemi ja keskkonda. Tegime kõigile selgeks, mis on atmosfäär, biosfäär, hüdrosfäär ja pedosfäär. Oma retkel rääkisime lähemalt maakatte tüüpidest, mille klassifitseerimiseks kasutatakse MUC-koode. Õpilased määrasid rannaalal MUC-koodi kasutades MUC-koodide määramise tabelit. Lisaks sellele rääkisime atmosfäärist ja tegime pilvede protokolli. Teostasime mõõtmisi ja saatsime andmed GLOBE-le maakattetüübi ja atmosfääri kohta. Ühendasime GLOBE-tegevused linnuvaatlusega. Linde aitas vaadelda harrastaja ornitoloog Eedi Lelov, kellega koos saime vaadeldud üle paarikümne linnuliigi. Täpne arv on alles täpsustamisel.

Väljasõidul osalesid meie kooli Ukraina õpilased, nende pereliikmed ja 7. klassi õpilased. Lisaks Mattias ja Marten koos Liiaga.

Suured tänud Liia, Lilian ja Hele, et aitasite väljasõidul fookust hoida. Meie matka korraldas Aile Jaansalu ning matk sai toimuma tänu organisatsioonile GLOBE ja Ameerika Ühendriikide Suursaatkond Tallinnas toel.